15

Ara
2018

Hostel nedir? Hostel Konaklama Fiyatları

Hostel Nedir ?

Hostel, düşük bütçe ile seyahat eden ya da bu çeşit bir konaklamayı tercih eden kişilerin konakladığı, mutfaklarını da bulunan tek odada ranzalı birden fazla kişinin konakladığı küçük çaplı otellere verilen isimdir. Daha çok tek başına seyahat eden gezgin ruhlu insanların tercih ettiği bir konaklama çeşididir. Sonuçta aynı odada başkaları ile uyumak  herkesin tercih edeceği bir şey değildir.

Hostel Konaklaması Nasıldır ?

hostel nasıldır

Eğer öğrencilik dönemi geçirdiyseniz ve bu dönemde yurtlarda kaldıysanız iyi bilirsiniz. Hostellerde tıpkı öğrenci yurtları gibidir. 8 kişiliği de vardır 4 kişiliği de tabi ki fiyatlarda buna göre belirlenir. Ters orantı ile daha fazla kişi ile kaldığınızda daha az ödersiniz, kişi sayısı azaldıkça fiyatta artış gözlemlenmektedir. Hosteller genellikle öğrenci yurdu gibi olsa da lüks hosteller de vardır. Öyle hosteller vardır ki içerisinde şömine bulunan, havuz bulunur.

Hostel odaları sadece kadınlara özel, erkeklere özel ve karışık olan odalar olarak 3 e ayrılmıştır. Fakat karışık olanlar bazı yerlerde bulunmayabilir. Odaların büyüklüğü ve hostel sahibinin tercihine göre odalarda 2 den 20 ye kadar yatak bulunabilir ve bu yataklar genellikle ranza şeklindedir. Bu odaların dışında çiftlerin kalabileceği şekilde dizayn edilmiş özel odalarda bulunmaktadır. Bu odaların ücreti diğer odalara oranla daha pahalıdır.